Kendinizi ve ailenizi COVID-19’dan koruyun

Şu anda COVID-19’un hamile insanları diğerlerinden farklı etkilediğini gösteren hiçbir veri olmamasına rağmen, hamile insanların hamile olmayan insanlardan diğer solunum virüslerinden hastalanma riski daha yüksek olduğunu biliyoruz. Bu nedenle, hamileyseniz, hastalanma riskinizi azaltmaya dikkat edin. Ayrıca çocuklarınıza sağlıklı kalmaları için günlük adımları (uygun elyıkama gibi) öğretebilirsiniz:

Sosyal mesafe kurallarını uygulayın.

 • Hasta olan veya virüse maruz kalan insanlardan kaçının ve evinizde yaşamayan insanlardan en az 2 metre uzakta durun.

Ellerinizi sık sık yıkayın.

 • Ellerinizi genellikle en az 20 saniye sabun ve suyla yıkayın (veya çocuklarınızın ellerini yıkamasına yardımcı olun), özellikle:
  • Çocuklar da dahil olmak üzere diğer insanlara dokunduktan sonra;
  • Evinizin dışındaki yüzeylere veya dışarıdan evinize getirdiğiniz eşyalara dokunduktan sonra;
  • Banyoya gittikten veya çocuk bezini değiştirdikten sonra;
  • Burnunuzu temizledikten, öksürdükten veya hapşırdıktan sonra;
  • Kirli çamaşırlar ile uğraştıktan veya yıkadıktan sonra;
  • Yemek yemeden veya yemek hazırlamadan önce; ve
  • Emzirmeden veya süt vermeden önce.
 • Sabun ve su yoksa, en az% 60 alkol içeren alkol bazlı el dezenfektanı kullanın.
 • Gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza yıkanmamış ellerle dokunmaktan kaçının.

Öksürüklerinizi ve hapşırmalarınızı kapatın.

 • Öksürüklerinizi ve hapşırmalarınızı bir mendille örtün, mendilleri çöp kutusuna atın ve sonra ellerinizi yıkayın. Veya dirseğinize öksürün ve ellerinizi temizleyin.

Güvenli bir şekilde temizleyin, dezenfekte edin ve yıkayın.

 • Sık dokunulan yüzeyleri ve nesneleri (ör. Telefonlar, kişisel elektronik cihazlar, uzaktan kumandalar, masalar, tezgahlar, ışık düğmeleri, kapı kolları ve dolap kolları) temizleyin ve dezenfekte edin.
 • Yıkanabilir yumuşak oyuncaklar dahil çamaşırları yıkayın. Çamaşırlar için uygun en sıcak su ayarını kullanarak çamaşırları yıkayın ve mümkünse çamaşırları tamamen kurulayın.

Çocuklar, ebeveynler ve diğer bakıcılar içinbezyüz kaplamaları

Hastalık Kontrol Merkezi (CDC), 2 yaş ve üzerindeki herkesin, toplumdayken burun ve ağızlarını örten bir bez takmasını önerir. Boğulma tehlikesi nedeniyle, 2 yaşından küçük bebeklere veya çocuklara bez kaplamaları KOYMAYIN. Bez yüz kaplamaları da nefes darlığı olan, bilinçsiz, hareket edemeyen veya başka türlü yardım almadan örtüsünü çıkaramayan kişiler tarafından giyilmemelidir.

Bir bez yüz kaplamasını takmak, sosyal mesafe, sık sık el yıkama veya diğer günlük önleyici eylemlerin yerini tutmaz-lütfen diğer koruyucu adımlarını uygulamaya ek olarak bez yüz kaplamasını da kullanın. Bir bez yüz kaplaması sizi, kullanıcıyı hastalık kapmaktan korumaz,ancak virüsü başkalarına yaymanızı engelleyebilir. Bu özellikle enfekte olduğunuz halde COVID-19 belirtileri göstermiyorsanız çok önemlidir.

Hamilelik sırasında COVID-19’a yakalanma riski

COVID-19 hakkında bildiklerimize dayanarak, hamile insanların hamile olmayan yetişkinlerle aynı COVID-19 riskine sahip olduklarına inanıyoruz. Ancak, bilinmeyen çok şey var. Gebe insanların COVID-19’a benzer virüslerle ve influenza gibi diğer viral solunum yolu enfeksiyonlarıyla enfekte olduklarında daha yüksek ciddi hastalık riski yaşadıklarını biliyoruz.

Hamilelik vebebekiçin riskler

COVID-19’un hamilelik ve bebek için riskleri hakkında hala çok şey bilinmemektedir.

 • Hamilelik sırasında anneden çocuğa COVID-19 bulaşması olası değildir. Bununla birlikte,doğumdan sonra yenidoğan, bebeğin annesi veya diğer bakıcılar da dahil olmak üzere enfekte bir kişiyle yakın temas halinde olduktan sonra enfekte olabilir.
 • Sınırlı sayıda yayınlanan raporlara göre, az sayıda bebek doğumdan kısa bir süre sonra virüsü taşıdığı görülmüştür. Bununla birlikte, bu bebeklerin virüsü doğumdan önce, doğum sırasında veya doğumdan sonra aldığı hakkında herhangi bir bilgi bulunmamaktadır.
 • Gebeliğinde COVID-19 pozitif çıkan annelerden doğan bebeklerde erken doğum gibi az sayıda başka sorun bildirilmiştir. Ancak, bu sorunların virüsle ilgili olup olmadığını bilmiyoruz.

COVID-19 salgını sırasında doğum öncesi ve doğum sonrası bakım

Hamilelik sırasında ve doğumdan sonra kendinize ve bebeğinize dikkat etmeniz önemlidir.

Doğum öncesi bakım randevularınızı veya doğum sonrası randevularınızı atlamayın. COVID-19 nedeniyle randevunuza gitme konusunda endişeleriniz varsa, sağlık uzmanınızla görüşün.

 • Acil bir tıbbi sorunuz varsa sağlık uzmanınızı arayın.
 • COVID-19 nedeniyle acil bakım almayı geciktirmeyin. Acil bir durumda, 911’i arayın veya en yakın acil service gidin. Araba kullanmıyorsanız, yoldayken hamile olduğunuzu ve acil bir durum olduğunu açıklamak için acil servisi arayın.

Hamilelik ve COVID-19 salgını sırasında aşılar

COVID-19’a neden olan virüse karşı korunacak herhangi bir aşı olmamasına rağmen, rutin aşılar sağlığınızı korumanın önemli bir parçasıdır. Hamileyseniz, önerilen aşıları almaya devam etmelisiniz.

COVID-19 salgını sırasında doğum yerleri

Eğitimli sağlık profesyonellerinin gözetimi altında bebeğinizi doğurmak her zaman en güvenlidir. Bebeğinizi doğuracak en iyi yer hakkında sorularınız varsa, bunları doktorunuzla görüşün.

COVID-19olmanız durumunda emzirme

 • Anne sütü birçok hastalığa karşı koruma sağlar ve çoğu bebek için en iyi beslenme kaynağıdır.
 • Aileniz ve sağlık uzmanlarınızla birlikte emzirmeye başlayıp başlamayacağınıza veya devam edip etmeyeceğinize ve nasıl devam edeceğinize karar vermelisiniz.
 • COVID-19’lu annelerin virüsü anne sütündeki bebeklere bulaştırıpbulaştıramayacağından emin değiliz, ancak mevcut sınırlı veriler bunun olası olmadığını göstermektedir.
 • COVID-19’lu annelerin emzirmesi durumunda, emzirirken birbez maske takın ve her emzirmeden önce ellerinizi yıkayın.
 • COVID-19’lu annelerin göğüs pompası kullanmayı seçmesi durumunda:
  • Özel bir göğüs pompası kullanın. Her kullanımdan sonra, anne sütü ile temas eden tüm parçaları temizleyerek pompanızı temizleyin.
  • Pompa kullanım sırasında bir bez maske giyin ve herhangi bir pompa veya şişe parçasına dokunmadan önce ve anne sütünü almadan önce ellerinizi yıkayın.
  • Mümkünse, eksprese edilen anne sütü, COVID-19’luolmayan, COVID-19’dan kaynaklanan ciddi hastalık riski yüksek olmayan ve aynı evde yaşayan sağlıklı bir bakıcı tarafından bebeğe verilmelidir.

COVID-19 ve çocuklar

Bu hastalığın çocukları nasıl etkilediği hakkında öğrenilecek çok şey var. Bazı çocuklar ve bebekler COVID-19 ile hastalanırken, hastaların çoğunu yetişkinler oluşturmaktadır. Bazı raporlar,1 yaşın altındaki bebeklerin ve başka sağlık sorunları olan bebeklerin COVID-19’dan diğer çocuklara göre ciddi hastalık riski altında olabileceği düşünülmektedir.

 • COVID-19’lu çocuklar genellikle ateş, burun akıntısı ve öksürük gibi hafif, soğuk algınlığı semptomlarına sahiptir. Bazı çocuklarda kusma ve ishal de bildirilmiştir.
 • Kronik akciğer hastalığı veya orta ila şiddetli astım, ciddi kalp rahatsızlıkları veya zayıf bağışıklık sistemleri gibi altta yatan bazı tıbbi rahatsızlıkları olan çocuklar COVID-19’dan kaynaklanan ciddi hastalıklar için daha yüksek risk altında olabilir.
 • Acil durumda, 911’i arayın veya en yakın acil servisinize gidin. Acil servislerin, çocuğunuzun acil bakıma ihtiyacı varsa sizi ve çocuğunuzu COVID-19 bulaşmasını önlemek için enfeksiyon önleme planları vardır. COVID-19 nedeniyle çocuğunuz için acil bakım almayı geciktirmeyin.

Yenidoğan ve bebekler için yüz korumaları

Yenidoğan ve bebekler için plastik yüz koruma tavsiye edilmez. COVID-19 veya diğer solunum hastalıklarına karşı koruma için bebek yüz koruma kullanımını destekleyen veri yoktur. Bir bebek yüz koruma durumunda, ani bebek ölüm sendromu (SIDS) veya kazara boğulma venefes alamama riskini artırabilir.

COVID-19 salgını sırasında çocuklar için rutin doctor ve aşı randevuları

COVID-19 salgını sırasında çocuk rutin sağlık ve aşı randevuları hala önemlidir.

Yenidoğan sağlık ziyaretleri. İdeal olarak, çocuk sağlığı uzmanınızın bebeğinizin büyümesini ve beslenmesini kontrol edebilmesi, bebeğinizi sarılık açısından kontrol edebilmesi, bebeğinizin yeni doğan tarama testlerinin yapıldığından emin olabilmesi ve varsa tekrar veya takip testi yapabilmesi için birebir ziyaretleri şahsen yapılmalıdır. Yenidoğan ziyaretinde, çocuk sağlığı uzmanınız da sizin ve bebeğinizin genel olarak nasıl bir performans gösterdiğini control edecektir. Yenidoğan tarama testleri arasında kan lekesi, işitme testi ve kritik konjenital kalp defektleri testi bulunur.

Rutin çocuk randevuları. Çocuk sağlık uzmanınız,rutin ziyaretlerinde çocuğunuzun gelişimini kontrol edecektir.

Aşı ziyaretleri. Aşılar, özellikle çocuğunuz 2 yaşın altındaysa, çocuğunuzun sağlıklı kalmasının önemli bir parçasıdır. Aşılar potansiyel olarak hayatı tehdit eden hastalıklara maruz kalmadan önce bağışıklık sağlamaya yardımcı olur. COVID-19’a karşı korunmaya yardımcı olacak bir aşı olmamasına rağmen, diğer bulaşıcı hastalıklara karşı aşılar çocuğunuzun sağlığı için önemlidir. Yaklaşan randevular veya çocuğunuzun aşılarının ne zaman yapılması gerektiği hakkında soru sormak için doktorunuzun ofisini arayın.

Stresle Başa Çıkma

Pandemi herkes için stresli olabilir. Bir hastalık hakkındaki korku ve endişe bunaltıcı olabilir ve hem yetişkinlerde hem de çocuklarda derin duygusal sıkıntılara neden olabilir. Stresle başarılı bir şekilde başa çıkmak sizi, bakım verdiğiniz kişileri ve topluluğunuzu güçlendirir.

Çocuklarınızla salgın hakkında konuşun. Sakin kalmaya çalışmak ve çocuklara yaşları ve gelişim düzeyleri için doğru ve uygun bilgiler vermek önemlidir.

Hamilelik sırasında ve sonrasındaki depresyon yaygındır ve tedavi edilebilir. Postpartum depresyon, bebek sahibi olduktan sonra ortaya çıkabilecek depresyondur. Depresyon geçirdiğinizi düşünüyorsanız, mümkün olan en kısa sürede sağlık uzmanınızdan tedavi alın